Život s umelou inteligenciou
Umelá inteligencia nás vo veľkej miere obklopuje už relatívne dlhú dobu. Jej vývoj nezadržateľne napreduje, pričom prináša nádej i obavy.
Docent Ladislav Hluchý v rozhovore uvádza množstvo príkladov z vlastnej výskumnej praxe, kde nám umelá inteligencia dokáže pomôcť. Využitie tejto technológie siaha od semaforov cez predpoveď počasia, riešenie kriminality, zdravotníctvo až po vesmírnu technológiu. Napokon, aj vedci z iných oblastí často vďačia za svoj úspech práve využívaniu umelej inteligencie.
IT sektor na Slovensku v súčasnosti ponúka približne 15-tisíc pracovných miest, ktoré nemá kto obsadiť. Manuálne práce vo väčšine budúcnosť nemajú.
V akých oblastiach sa dá na pracovnom trhu uplatniť popri umelej inteligencii? Môže sa umelá inteligencia vymknúť spod kontroly? Ako sa vedci pokúšali simulovať správanie ľudí? Ako sa pracuje s etickými otázkami v oblasti vývoja umelej inteligencie? Odpovede na tieto a ďalšie otázky sa dozviete v podcaste Veda na dosah.
Doc. Ing. Ladislav Hluchý, PhD. je vedúcim vedeckým pracovníkom Ústavu informatiky SAV. Jeho výskumnou oblasťou je paralelné a distribuované spracovanie informácií, ktoré podporuje progresívne metódy umelej inteligencie. Je zodpovedným riešiteľom a riešiteľom 30 zahraničných projektov a 31 domácich projektov. Má 583 vedeckých publikácií a viac ako 1000 ohlasov na jeho publikačnú činnosť.
Podcast Veda na dosah je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.