Vipassana

15.06.2021

Vipassana je jednoduchá meditačná technika pochádzajúca z théravádového budhizmu, ktorá kultivuje všímavosť (mindfulness) k vhľadom, teda schopnosti vidieť realitu taká aká naozaj je, neprifarbená pocitmi a zacyklenými myšlienkami. Katka Bírešová sa venuje meditácii vipassana približne 10 rokov, po mnohých meditačných zásedoch absolvovala ročný učiteľský výcvik v budhistickom kláštore Chom Tong v Thajsku. V našom rozhovore porozpráva o technike vipassany, prekážkach, ktoré každého meditujúceho stretávajú, ale aj o tom, ako prax vipassany mení vnímanie ťažkých chvíľ a utrpenia (ktoré ako sestrička na JISke v pražskom Motole vidí dennodenne). Katka založila web vipassana.sk, na ktorom nájdete aj najbližšie kurzy vipassany, ktoré organizuje a učí. 

Podcast Nádych - výdych. Joga podcast je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Kategórie: Zdravie, Šport
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.
OK