35. O (ne)viditeľných ľuďoch na pracovisku
Väčšina z nás trávi podstatnú časť dňa v práci. Aj preto je dôležité vedome vytvárať príjemné pracovné prostredie, v ktorom nemá miesto žiadna forma diskriminácie či utláčania. Profesia.sk robí pravidelne od 2018 prieskum voči inakostiam a diskriminácii na pracovisku. Tieto dáta sa zbierajú medzi bežnou populáciou na Slovensku, ktorá si príde porovnať platové podmienky na portálplaty.sk. Výstupy z prieskumu potvrdzujú, že na pracovisku sú menej viditeľní ľudia a viac viditeľní ľudia. Akú šancu má svoju vytúženú prácu alebo vôbec nejakú dôstojnú prácu získať niekto, kto nespĺňa bežné kritéria a očakávania väčšinovej spoločnosti? Kto zažíva na pracovisku najčastejšie diskrimináciu? "Z našich prieskumov opakovane vychádza, že najčastejšou formou diskriminácie je u náš stále to, či sú ľudia muž alebo žena a tiež kvôli svojmu názoru," hovorí Anna Podlesná, CSR manažérka Profesia.
Anna Podlesná vyštudovala Fakultu manažmentu na Univerzite Komenského. Má dlhoročné skúsenosti z neziskového sektora, kde sa venovala strategickej filantropii a fundraisingu. Pôsobila v PR agentúre, korporácii, aj vo veľkej nadácii. Pomáhala tiež ako dobrovoľníčka v Keni či pri adaptácii utečencov v USA. Aktuálne sa špecializuje na oblasť zamestnávania ľudí na okraji trhu práce.
Profesia je oceňovaná IT spoločnosť, ktorá už 25 rokov formuje slovenský trh práce. Firma dnes zamestnáva približne 140 ľudí, ktorí sa starajú o širokú škálu produktov. Ide predovšetkým o najväčší pracovný portál na Slovensku Profesia.sk, mzdový porovnávač Platy.sk, podujatie Profesia days, program pre zamestnávanie ľudí so zdravotným znevýhodnením Výpomoc so srdcom, školský pracovný portál Edujobs.sk, anketu Najzamestnávateľ, administratívny program Tulu, sprostredkovávač práce vo vybraných odvetviach Roster a mnoho ďalšieho.
Autorom podcastu Bez modrín je nezisková organizácia Centrum Slniečko, ktorá už viac ako 20 rokov pomáha ľuďom zažívajúcim domáce násilie. Moderuje a projekt kreatívne vedie Martina Slováková, na jeho výrobe spolupracujú aj Melany Kurpielová, Mariana Kováčová, Jozef Pajerský, Paulína Rakúsová, Michal Sekera a ďalší. Zažívate násilie a potrebujete pomoc? Užitočné kontakty nájdete na webe bezmodrin.sk.
Bez modrín nájdete na webe, Instagrame, Youtube alebo Spotify. Pokiaľ sa vám naša práca páči, môžete ju podporiť zdieľaním alebo finančne. Ďakujeme!
Podcasty Bez modrín sú v roku 2022 realizované vďaka podpore The Velux Foundation a s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.
Podcast Bez modrín | Podcasty neziskovej organizácie Centrum Slniečko je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.