ZRACAST #18: Wolfgang von Kempelen
36:48
Podcast: ZRACAST

ZRACAST #18: Wolfgang von Kempelen

07.06.2021

"Česi si vymysleli Cimrmana. My máme Kempelena, ktorý je skutočný."

Polyhistor, vynálezca, výtvarník a dramatik Wolfgang von Kempelen sa narodil a pôsobil v Bratislave. Jeho šachový automat zvaný Turek a hovoriaci stroj do dnešných dní fascinujú ľudí po celom svete. Pričinil sa aj o zlepšenie života nevidiacich a slabozrakých či hluchonemých a to prostrednícvtom jeho vynálezov.

O jeho živote, vynálezoch a dokonca i divadelných hrách sme sa rozprávali s predsedom občianskeho združenia Kempelenopolis, Andrejom Grollom.


Moderuje: Matej Feldbauer
Hudba: Peter Zbranek a Matúš Uhliarik
Vizuál: Miriam Horňáková

Projekt Zracast finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.

Podcast ZRACAST je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Kategórie: Spoločnosť
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.