Podcast: Zoom

Génius predbehol dobu vedcov (Stredu, 24. 10.)

24.10.2018
Keby to s dejinami nedopadlo inak, mohol to byť najväčší astronóm všetkých čias. A možno, kto vie, ak by sme trošku prižmúrili obe oči, ak by sa moderná veda vybrala inou cestou, mohol byť aj jedným z najväčších vedcov. Lenže, Tycho Brahe, ako to už v podobných prípadoch niekedy býva, predbehol svoju dobu. No aj keď ho doba napokon dobehla, preskočila a odšprintovala mu do diaľok, zaslúži si pripomínať. Nielen preto, že pozorovanie považoval za nevyhnutnú súčasť činnosti intelektuála, ktorý sa aspoň trochu chce brať vážne. Ale že dokázal veci, ktoré pred vynájdením ďalekohľadov nik nedokázal lepšie. Preto bol Tycho, pôvodným menom Tyge Ottesen Brahe najväčším astronóm z predastronomických čias. -- Ďalšie správy z vedy Vedci zachytili takmer nepolapiteľné seizmické vlnya pozreli sa, ako vyzerá vnútro našej zeme. Stopy po zemetraseniach ukázali, že Zem je v jadre naozaj pevná, aj keď nie tak, ako ukazovali doterajšie modely. Výskumníci našli najstaršiu rybu, ktorá sa ponášala na dnešné pirane. Fosília z južného Nemecka pochádza z čias pred 150 miliónmi rokov a ukazoval ostré krátke zuby. Dávny predátor sa živil inými rybami. Vedci chcú aby nová misia NASA na Mars letela hneď na dve miesta. Prvé je pozostatkom dávnej riečnej delty a jazera - takže by tam mohli byť hypoteticky stopy po dávnom živote -, druhé zase má niektoré z najstarších skál na planéte. Problémom je, že regióny sú od seba vzdialené 28 kilometrov.

Podcast Zoom je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: SME.sk
Kategórie: Veda
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.
OK