Podcast: Zoom

Dve samičky dokázali mať životaschopné dieťa (Utorok, 23. 10.)

23.10.2018
Žiadny z cicavcov to v prírode nedokáže. Panenské počatie existuje len vo svete niektorých plazov, rýb, obojživelníkov a vtákov. Cicavce, a teda aj človek, sú odkázané na sex. No aj pravidlá pohlavného rozmnožovania sa dajú porušiť. Čínski vedci totiž vytvorili myši, ktoré mali oboch rodičov rovnakého pohlavia. A detaily takéhoto výskumu zverejnili vo vedeckom časopise Cell Stem Cell. Zatiaľ čo myšiam s dvoma matkami sa darilo veľmi dobre a dočkali sa aj dospelosti vlastných mláďat, myši s dvoma otcami mali ťažší osud. Niektoré zvieratá nepotrebujú na párenie partnera. Vystačia si jednoducho s tým, čo majú sami k dispozícii vo vlastnom tele. U cicavcov to nie je také jednoduché. Ak by ste sa pokúsili len tak spojiť dve vajíčka či dve spermie, nefungovalo by to. Výsledkom takého „spárenia" by boli mláďatá s vývojovými anomáliami a neschopné života. -- Ďalšie správy z medicíny Ak si myslíte, že podľa prejavu spoznáte klamára, pravdepodobne sa mýlite. Nový výskum hovorí, že verbálne a fyzické znaky lži sa spoznávajú oveľa ťažšie, ako si ľudia zvyčajne myslia. A mnohé znaky, ako napríklad gestá rúk, ktoré si ľudia často spájajú s klamstvom, v skutočnosti častejšie podvedome používame vtedy, keď hovoríme pravdu. Nová technika snímania je výrazne lepšia, keď dôjde na hľadania tumorov. Takzvané 3D mamografy objavia až o tretinu viac rakovinových nádorov. Medicínska marihuana môže pomôcť pacientoms roztrúsenou sklerózou, naznačuje nový výskum. Ukazuje, že má vplyv na symptómy ochorenia, aspoň podľa názoru pacientov. Lekári však až takí optimistickí nie sú, vedci preto hovoria o potrebe ďalšieho výskumu.

Podcast Zoom je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: SME.sk
Kategórie: Veda
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.
OK