Podcast: Zoom

Astronómovia našli v kozme výbuch, ktorý dosiaľ nepoznali (Pondelok, 22. 10.)

22.10.2018
V roku 1670 sa na severnej oblohe v súhvezdí Labuť rozžiaril nový objekt. Tam, kde predtým nič nebolo, sa zrazu objavila hviezda, ktorá zas postupne mizla. Do dejín sa tento úkaz zapísal pod menom CK Vulpeculae ako najstaršie pozorovanie takzvanej novy. Dochádza k nej vtedy, keď sa zrazia dve bežné hviezdy. Najnovší výskum v magazíne Monthly Notices of the Royal Astronomical Societyvšak ukazuje, že dávny úkaz nebol nova, ale celkom nový typ zrážky, ktorý vedci nepoznali. Nova je podľa definície výsledkom stretnutia dvoch hviezd. Najčastejšie ide o hviezdu hlavnej postupnosti, akou je napríklad aj Slnko, a bieleho trpaslíka, ktorý je konečným štádiom života takýchto hviezd. -- Ďalšie správy z vesmíru Ďalší teleskop NASA mal problém, prepol sa do núdzového režimu. Ťažkosti po Hubblovom vesmírnom ďalekohľade má aj teleskop Chandra na obežnej dráhe Zeme. Zrejme ide o zlyhanie gyroskopu. Pri neúspešnom štarte Sojuzu prišlo Rusko aj o unikátny bioprinter.Zariadenie malo poslúžiť na vôbec prvú tlač biologických objektov vo vesmíre. Astronauti mali s pomocou biotlačiarne "vypestovať" malé vzorky ľudskej chrupavky a štítnej žľazy hlodavcov. Astronómovia prakticky zdvojnásobili počet takzvaných FRBs,rýchlych rádiozábleskov z ďalekého kozmu. Pomohol im v tom austrálsky teleskop CSIRO. Dnes stále nevieme, čo tieto pulzy spôsobuje.

Podcast Zoom je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: SME.sk
Kategórie: Veda
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.
OK