Podcast:Zoom

Internet pomáha konšpiráciám, ale úplne inak (Štvrtok, 4. 10.)

04.10.2018
To všeobecne rozšírené tvrdenie by mohlo znieť nejako takto: internet môže za konšpiračné teórie. A keby nebolo internetu a sociálnych sietí, hovoria technopesimisti, asi by sme žili v lepších alebo aspoň pokojnejších demokraciách. Nuž, pravdepodobne to nie je pravda. Alebo si to aspoň myslí Karen Douglasová z Kentskej univerzity, ktorá v texte pre The Conversationcelkom presvedčivo argumentuje, že s konšpiráciami a konšpiračnými teóriami je to oveľa zložitejšie. V prvom rade totiž podľa nej nie je pravda, že vďaka internetu ľudia rôznym konšpiračným teóriám veria viac. V skutočnosti časť ľudí na konšpirácie verila vždy. Antisemitské boli široko rozšírené úž trebárs za čias starovekého Ríma a – vlastne – existujú dodnes. -- Ďalšie hoaxy Na dôchodcov útočí hoax, ktorý má podľa Manipulatori.cz vrátiť seniorom sluch. Stačí, ak zaplatia zhruba 40 eur v prepočte. Podobný podvod sa objavil v Česku, Bulharsku či v Maďarsku a, samozrejme, žiaden zázračný prostriedok neponúka. Pretože nejestvuje. Vraj najlepší priatelia, vraj slon sa skamarátil s levmia nosí levie mláďa. Nuž, aj takáto rozkošná fotografia sa šíri sociálnymi sieťami, no nezobrazuje realitu. Je to reklamná fotografia juhoafrického Krugerovho národného parku a vytvorili ju tento rok ako prvoaprílový žart. Soros sa už naplno používa aj v americkom politickom zápase. Najnovšie vraj žena, ktorá obvinila Trumpovho nominanta na sudcu Najvyššieho súdu, má mať kontakty s týmto americkým finančníkom. Akurát to nie je pravda, falošná správa si zamieňa dve rôzne osoby.

Podcast Zoom je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor:SME.sk
Kategórie:Veda
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.
OK