Podcast:Zoom

Vesmírna misia priniesla prekvapenie, našli čosi na asteroide

19.12.2018
Vesmír je miesto plné záhad. A tieto záhady odkrývame len po malých krôčikoch. Napríklad, keď pošleme sondu k slnku alebo k nejakej planétke. K asteroidu Bennu totiž dorazila misia, ktorá hneď narazila na veľké prekvapenie. Vedci ale tie prišli na relatívne jednoduchý spôsob, ako si zlepšovať pamäť. Tento týždeň sa preto pozrieme na misiu Osiris-Rex, na záhadnú tmavú hmotu vo vesmíre aj ma vplyv kreslenia na našu pamäť. Ďalšie správy z vedy Sonda Voyager 2 opustila slnečnú sústavu a už letí medzi hviezdami. Stala sa tak len druhým telesom v dejinách ľudstva, ktoré sa dostalo do medzihviezdneho priestoru. Sonda letí vesmírom už 41 rokov Ak chcete nájsť symbol antropocénu, teda veku človeka, pozrite sa na sliepky. Vedci navrhujú, že práve broilery sú skvelým príkladom našej doby. Stali sa napríklad najrozšírenejším vtáčím druhom, dnes je na planéte 23 miliárd sliepok. Austrálski výskumníci vytvorili test, ktorý by mohol za desať minút odhaliť prítomnosť rakovinových buniek v akejkoľvek časti tela. Vedci totiž zistili, že ak sa rakovina ocitne vo vode, formuje unikátnu DNA, ktorá slúži ako rozpoznateľný genetický podpis ochorenia. Populácia divokých arktických sobov poklesla na polovicu. Vedci hovoria, že sa tak stalo za posledné dve desaťročia a dôvodom je klimatická zmena, ktorá vedie k radikálnej premene ich prirodzeného prostredia. Genetici naznačujú, že možno rozlúskli tajomstvo ryšavosti. Podarilo sa im totiž identifikovať osem génov, ktoré sú previazané práve s ryšavými vlasmi. Znamená to tiež, že za túto vlastnosť nemôže jediný gén, ale oveľa komplexnejší systém.

Podcast Zoom je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor:SME.sk
Kategórie:Veda
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.
OK