Podcast: Zoom

Prvočísla môžu mať vzor, nie sú náhodné (Piatok, 28. 9.)

28.09.2018
Prvočísla udivujú svojou nepredvídateľnosťou. Dva, tri, päť, sedem, jedenásť, trinásť, sedemnásť, devätnásť, dvadsaťtri, dvadsaťdeväť, tridsaťjeden. Čím ďalej idete, tým sa zdajú rozmiestnené zriedkavejšie. Alebo aj nie? Nový výskum naznačuje, že výskyt prvočísel možno predsa nie je len takým náhodným. Vedci totiž narazili na unikátny vzor v rozmiestnení prvočísel, ak si ich predstavíte ako fyzický útvar. A prekvapivo sa podobá na vzor rozmiestnenia atómov v určitých prírodných kryštáloch. Objav opisujú vedci v odbornom magazíne Journal of Statistical Mechanics: Theory and Experiment. -- Ďalšie správy z vedy Britský satelit RemoveDebris úspešne vyskúšal technológiu, ktorá by mohla pomôcť s odpadom na obežnej dráhe našej planéty. Podarilo sa mu roztiahnuť sieť, ktorá by mala takýto odpad zachytávať. Zápalové procesy môžu byť aj dobré. Nový výskum ukazuje, že môžu byť kľúčové pri prevencii infarktu a mŕtvice. Totižto, telu dávajú informáciu o tom, či sa už podarilo napraviť poškodené miesta. Vedci zistili, že baktérie dokáže meniť svoj povrch tak, aby zvýšili svoju odolnosť voči najčastejšie používaným antibiotikám. Výskum tiež odhalil, ako tento proces fungujú, čo by nám mohlo pomôcť v hľadaní budúcich liekov.

Podcast Zoom je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: SME.sk
Kategórie: Veda
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.
OK