Podcast:Zoom

Arktída môže byť v lete úplne bez ľadu

06.05.2020
Naša planéta bude vyzerať inak. Napríklad taká Arktída, tá môže byť už o niekoľko rokov vďaka otepľujúcej sa Zemi v lete úplne bez ľadu. Čo zase spôsobí, že planéta sa bude otepľovať rýchlejšie, keďže ľa odráža slnečné svetlo. Tento týždeň v podcaste Zoom zistíme, prečo už v polke tohto storočia môže byť letna Arktída úplne bez ľadu, že vedci vytvorili nanomateriál tvrdší ako diamant a že hmyz mizne závratným tempom. Krátke správy z vedy Čína predstavila názov svojej prvej vesmírnej misie na Mars. Výraz je odvodený z názvu vyše 2000 rokov starej básne. Misia sa bude volať Tchien-wen-1, čo znamená Otázky nebesiam. Astronómovia pravdepodobne narazili na prstenec okolo planéty, ktorá obieha Proximu Kentaura. Nová analýza dát totiž narazila pri Proxime c na čudné anomálie a tie dobre vysvetľuje napríklad teleso so systémom prstencov. Vedci teraz vysvetlili prečo exoplanéta pri hviezde Fomalhaut zmizla z dosahu Hubblovho teleskopu. Zdá sa totiž, že to žiadna planéta nebola a mohlo ísť len o oblak prachu po masívnej kolízii dvoch ľadových telies. Sahara bola pred miliónmi rokov najnebezpečnejšie miesto na Zemi, naznačuje nový výskum. V oblasti sa pred 100 miliónmi rokov nachádzal rozsiahly riečny systém, ktorý priťahoval predátorov.

Podcast Zoom je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor:SME.sk
Kategórie:Veda
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.
OK