Podcast: Zoom

Zemou sa prehnali záhadné seizmické vlny

12.12.2018
Našou planétou sa prehnalo čosi, čo vedci dosiaľ nezažili. Záhadné seizmické vlny pritom nesprevádzali otrasy, prinajmenšom nie také, ktoré by cítili ľudia. A výskumníci tak špekulujú, čo sa to vlastne stalo. Okrem toho s však dnes vyberieme aj do sveta medicíny, kde sa podarila jedna úžasná vec. A povieme si o technike, ktorú využívajú hoaxy a falošné správy na šírenie svojich nezmyslov. Krátke správy z vedy Astrofyzici zistili, že aj Slnko má severný pól. Vedci vďaka údajom zo sondy Proba-2 a po niekoľkomesačnej práci prvýkrát ukázali, ako takýto pól našej materskej hviezdy môže vyzerať. Výskumníci tiež spočítali, koľko svetla vyžiarili všetky hviezdy od vzniku kozmu. Pozreli sa množstvo fotónov, a výsledok je, samozrejme obrovský. Počet fotónov, ktoré hviezdy počas dejín pozorovateľného vesmíru vyžiarili, je štyri krát desať na osemdesiatu štvrtú. Nová vedecká štúdia testovala, ktoré cvičenie udržiava telo mladé. Staršie výskumy totiž naznačujú, že čím je človek aktívnejší, tým pomalšie starne. Lenže otázkou je, ako by mal cvičiť? A teraz sa ukázalo, že najlepšie účinky mal vytrvalostný a vysoko intenzívny intervalový tréning. Výskum ukazuje, že medzi depresiou a pasívnym používanímsociálnych médií jestvuje korelácia. Je to ďalšia štúdia, ktorý upozorňuje na kontroverzný vplyv Facebooku či Twitteru na naše mentálne zdravie. Ľudia, ktorí majú šťastie na život v zelenom prostredí s množstvom stromov a kríkov, majú podľa nového výskumu nižšie riziko infarktu a mŕtvice. Tiež zažívajú menej stresu a cítia sa v živote v priemere príjemnejšie.

Podcast Zoom je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: SME.sk
Kategórie: Veda
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.
OK