Podcast: Zoom

Sonda Voyager 2 opúšťa slnečnú sústavu (Pondelok, 15. 10.)

15.10.2018
Ešte kúsok, a potom dlhý skok do neznáme. Dobre, opustenie našej slnečnej sústavy takto nevyzerá. Nie to žiadna jednorazová udalosť, nestane sa to náhle, nie je to skok z útesu do neznáma. No aj tak je to veľký symbolický krok. A teraz sa zdá, že tento krok urobí už druhé ľuďmi vyrobené teleso. Ku hranici našej slnečnej sústavy sa blíži aj sonda Voyager 2. Nástroje zariadenia od konca augusta zaznamenali päťpercentný nárast kozmického galaktického žiarenia z okolitého vesmíru. Znamená to, že vplyv začína preberať medzihviezdny priestor. Takéto kozmické žiarenie tvoria rýchlo sa pohybujúce častice, ktoré vznikli mimo našej slnečnej sústavy. Časť z nich zastaví vplyv Slnka, no na hranici sústavy sila našej hviezdy nedokáže zastaviť všetky častice. -- Ďalšie správy z vesmíru Prvý vesmírny let s posádkou na súkromnej kozmickej lodi Dragon-2 by sa mal uskutočniť v júni 2019. Spoločnosť SpaceX tiež sľubuje, že testovací let bez posádky by sa mal odohrať už v januári. V roku 1670 si ľudia mohli na oblohe všimnúť zaujímavé divadlo. Vedci teraz zistili, že to nevybuchla nova, v skutočnosti malo dôjsť k zrážke dvojice hviezd. Zraziť sa mali biely a hnedý trpaslík, pozostatky po tejto zrážke dnes voláme CK Vulpeculae v súhvezdí Líšky. Americká NASA už nasmerovala sondu New Horizons k tajomnému objektu Ultima Thule. Sonda, ktorá v júli 2015 preletela okolo trpasličej planéty Pluto, preletí okolo planétky 1. január 2019.

Podcast Zoom je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: SME.sk
Kategórie: Veda
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.
OK