Slovenský vedci odhalili tajomstvo Mayov (Piatok, 19. 10.)
04:53
Podcast: Zoom

Slovenský vedci odhalili tajomstvo Mayov (Piatok, 19. 10.)

19.10.2018
Mayovia sú známi pokročilou astronómiou, znalosťami matematiky či architektúrou. No mnohé z častí mayskej civilizácie nám nie sú známe preto, že ich pokrýva hustý prales. Nová štúdia medzinárodného tímu vedcov, ktorého súčasťou boli aj slovenskí vedci - profesor Milan Kováč a doktorand Tomáš Drápel z Univerzity Komenského - teraz odhalila princípy, na ktorých mayské poľnohospodárstvo fungovalo. Štúdiu výskumníci publikovali v superprestížnom vedeckom magazíne Science. To je vo vedeckom svete čosi podobné, ako keď sa športovecstane olympijským víťazom. Ak je výskum z okruhu spoločenských a humanitných vied, je to ešte oveľa oveľa zriedkavejšie. Mayovia žili na polostrove Yucatán a v jeho okolí približne od roku tisíc pred naším letopočtom do roku 1500 nášho letopočtu. -- Ďalšie správy z vedy Vedci objavili hlboko v mori stratený svet. Pod hladinou Tasmanovho mora medzi Austráliou a Novým Zélandom výskumníci narazili na rozsiahlu sieť sopečných podmorských hôr, ktoré sa líšia sa tvarom aj výškou. Od Antarktídy sa môže odlomiť ďalší obrovský kus ľadu. V antarktickom ľadovci Pine Island sa vytvorila veľká, asi tridsať kilometrová puklina, ktorú ukázali satelitné zábery. Len pred rokom sa od Pine Island odlomila kryha s plochou 260 kilometrov štvorcových. Ak by sa celý ľadovec roztopil, hladinu svetových morí by to zvýšil o približne pol metra. Súkromná vesmírna spoločnosť Virgin Galactic tvrdí, že jej prvý let do vesmíru sa odohrá už o niekoľko týždňov. Podľa firmy bude čoskoro na to nasledovať aj jej prvý vesmírny let s ľudskou posádkou.

Podcast Zoom je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: SME.sk
Kategórie: Veda
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.