Podcast: Zoom

Zoom: Vedci ukázali, čo môže spôsobovať autizmus

07.08.2019
Nie očkovanie nespôsobuje autizmus. To je jedno z najväčších klamstiev dnešných šíriteľov pavedeckých nezmyslov. No čosi autizmus predsa len spôsobuje. A zdá sa, že vedci teraz narazili na stopy mechanizmu, ktorého výsledkom môžu byť poruchy autistického spektra – aspoň u mužov. A výskumníci tiež zrejme rozlúštili záhadu rádioaktívneho mraku nad Európu z roku 2017. A pravdepodobne našli aj miesto, odkiaľ únik pochádzal. Tento týždeň budeme v podcaste ZOOM hľadať príčinu autizmu a zistíme, odkiaľ pred dvomi rokmi prišiel rádioaktívny oblak nad Európu či aké planéty našli v kozme astronómovia. Krátke správy z vedy Nová chemická látka sa osvedčila pri boji s odolnými baktériami. Vedci vytvorili antimikrobiálny peptid, ktorý vyskúšali na multirezistentnej baktérii Acinetobacter baumannii. Mikrób je na vrchu rebríčka hrozieb Svetovej zdravotníckej organizácie , ktorá hovorí o akútnej potrebe nových antibiotík proti tejto baktérii. Výskum naznačuje, že Mesiac môže byť starší, než sme si dosiaľ mysleli. Analýza chemického zloženia rôznych mesačných kúskov nazbieraných počas misií Apollo ukázala, že Mesiac vznikol už 50 miliónov rokov po sformovaní sa slnečnej sústavy. Dosiaľ sme si mysleli, že to bolo o 100 miliónov rokov neskôr. Vedci vyvinuli kontaktnú šošovku, ktorá sa dá ovládať pohybom oka. Ak človek dvakrát zažmurká, šošovka mu priblíži scénu, na ktorú sa pozerá. Technológia sa ale zatiaľ neplánuje predávať, vedci len skúšajú, ako by sa dali šošovky v budúcnosti používať. Bangladéš sa bojí o svoje tigre. Výskumníci totiž zistili, že v mangrovových lesoch sa ukrýva menšia populácia bengálskych tigrov, než sa úrady pôvodne domnievali. Problémom je aj malý počet samcov.

Podcast Zoom je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: SME.sk
Kategórie: Veda
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.
OK