Podcast: Zoom

Záhada čudných zábleskov v kozme sa zväčšila

10.07.2019
Začnime tak zovšeobecna. Na vede nie je také úžasné ani tak to, aké nám dáva odpovede. Ale ako nám ukazuje, čo všetko ešte nevieme: a vzbudzuje v nás tak zvedavosť a odvahu pátrať a pýtať sa otázky. Vesmír je pritom takýchto otázok plný. A jednou z najväčších je, čo sú zač vlastne tie čudné, záhadné, mysteriózne rýchle rádiové záblesky. Teraz vedci narazili na taký, ktorý sa opakuje... a záhada sa tak ešte zväčšila. Áno, jedným z vysvetlení – aj keď málo pravdepodobným – sú aj mimozemšťania. Tento týždeň sa v podcaste Zoom vyberieme za supervýkonnými energetickými zábleskami v kozme, zistíme, že v Európe kedysi žili vtáky také veľké, že pštrosy sú oproti ním drobci a že Atlantik ukrýva obrovský zásobník pitnej vody. Šimpanzy bonobo v Kongu môžu naznačovať, ako sa vyvinuli moderní ľudia. Kľúčom sú vodné rastliny bohaté na jód, ktorý je dôležitý pre vývoj mozgu a vyšších kognitívnych funkcií. Šimpanzy tak môžu ukazovať, odkiaľ sa naši prapredkovia dostali k takýmto prepotrebným živinám. Vedci v Afrike vypustili geneticky modifikované komáre, ktoré nie sú schopné sa reprodukovať. Mali by tak pomôcť v boji s maláriou. Vedci ale hovoria, že v tejto fáze projektu nemajú komáre brániť šíreniu ochorenia, iba poskytovať prvé dáta pre ďalší postup. Ak by sme chceli udržať globálne oteplenie pod hodnotou 1,5 stupňa, museli by sme okamžite prestať používať všetky elektrárne na fosílne palivá. Problémom pritom nie sú len dnešné tepelné elektrárne, ale podľa vedcov aj všetky, ktoré sa ešte len plánujú postaviť. NASA pošle na Saturnov mesiac Titan novú vesmírnu misiu. Sondou bude dron prezývaný Dragonfly, ktorý má po mesiaci lietať a skúmať, či boli alebo sú na tomto telese podmienky vhodné na existenciu mikrobiálneho života. Podcast Zoom počúvate vďaka ESET Science Award. Oceneniu, ktoré je určené pre výnimočných vedcov, vďaka ktorým sa nielen Slovensko posúva vpred.

Podcast Zoom je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: SME.sk
Kategórie: Veda
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.
OK