Podcast:Zoom

Vedec, ktorý predbehol aj Maxwella (Streda, 17. 10.)

17.10.2018
Skúste sa vžiť do tej situácie. Je polovica 19. storočia, veda už má sformované svoje základy, no v mnohom stále pripomína skôr alchýmiu ako chémiu, skôr náhodné hádanie ako skutočné vedenie. A jedným z najzaujímavejších odborov je skúmanie elektrickej energie a jej správania. Mladý Gustav Kirchhoff sa narodil do relatívne dobre situovanej rodiny, čo mu umožnilo študovať na školách. Vzdelanie získal na univerzite v Konigsbergu, čo je dnešný Kaliningrad. A keďže mal šťastie, jeho učiteľmi sa stali Carl Gustav Jacob Jacobi, ktorý položil základy teórie čísiel či eliptických funkcií, ale údajne aj taký Carl Friedrich Gauss. Že mladík je supertalentom, ale dokázal už veľmi skoro. Už ako dvadsaťdvaročný totiž sformuloval mladý Kirchhoff čosi, čo dnes voláme zákonmi nesúcimi jeho meno. Dnes to považujeme za banálne vedenie, no v jeho čase to takým nebolo. -- Ďalšie správy z vedy Výbuch sopky Vezuv vyparil ľuďom krv, potom im vybuchli lebky. Ukázala to nová analýza kostí a kostrových pozostatkov na mieste dávneho mesta Herkulaneum. Takmer všetci v meste pri výbuchu vulkánu zahynuli. Vedci našli spojenie medzi hmotnosťou a skorou pubertou.Výskum naznačil, že nadváha v mladom veku môže u niektorých dievčat spustiť akúsi molekulárnu reťazovú reakciu, ktoré vedie ku skoršiemu nástupu puberty. Pracovné miesta, ktoré umožňujú zamestnancomsedieť aj stáť popri práci na počítači, nielenže redukujú čas strávený posediačky. Nový výskum ukazuje, že majú pozitívny dopad aj na pracovný výkon a na psychické zdravie ľudí.

Podcast Zoom je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor:SME.sk
Kategórie:Veda
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.
OK