Podcast: Zoom

Jeho myšlienky boli plné nezmyslov, ale založil vedu (Streda, 3. 10.)

03.10.2018
Niekedy nie je až také dôležité, aký máte výsledok. Dôležitejšie je, ako ste sa k nemu dopracovali. A dôležitejšie je to preto, že potrebujete pochopiť princípy metódy, ktorou je správne postupovať. Nie, to nie je poučka zo skúšky nejakej vysokoškolskej matematiky, to je úplný základ toho, čo dnes voláme vedou. Veda je taká úžasné, taká užitočná, taká výnimočná v dejinách ľudskej kultúry nie preto, že vytvára akýsi súbor tvrdení a poučiek a zákonov. Je takou výnimočnou preto, že veda, to je vlastne vedecká metóda. Jedným z jej prvých priekopníkov bol taliansky mysliteľ z renesančných čias, človek, o ktorom väčšina ľudí asi vôbec nepočula. Desaťročia pred otcami modernej vedy, pred časmi Galilea Galileiho, Francisa Bacona a René Descartesa žil Bernardino Telesio. A tvrdil niečo, čo dnes považujeme za úplne banálne, no vtedy to spôsobilo revolúciu. Že poznanie má začať pozorovaním. -- Ďalšie správy z vedy Baktérie už používajú 2,7 miliárd rokov rovnaký mechanizmus. Používajú ho, keď vytvárajú spóry. Vedci skúmali, ako takýto systém funguje a zistili, že spúšťač na štart procesu je takmer tri miliardy rokov rovnaký. Jasné, asi si to všetci myslíme, ale teraz existuje aj vedecký dôkaz. Výskumníci naozaj našli spojitosť medzi hladom a zmenami nálady. Rýchle zmeny hladiny glukózy môžu meniť naše správanie. Astronómovia prvý raz narazili na ohromnépiesočné búrky na Saturnovom Titane. Mesiac je tak tretím telesom po Zemi a Marse, kde podobný úkaz pozorovali.

Podcast Zoom je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: SME.sk
Kategórie: Veda
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.
OK