Komáre: symbol zdravého vodného ekosystému
Vedeli ste, že larvy niektorých druhov kalamitných komárov vydržia životaschopné čakať na svoju chvíľu aj desať rokov? A že v minulosti sa na ich reguláciu vo voľnej prírode využívala aj ropa? Alebo že v roku 1958 bol prvýkrát izolovaný dovtedy neznámy vírus prenášaný komármi práve na Slovensku a volá sa po obci Tahyňa?
Komáre sú zdrojom každoročných debát aj napätia. Napriek tomu, že vedia byť prenášačmi nebezpečných ochorení, na Slovensku je to skôr otázka komfortu. Oplatí sa viac nechať sa doštípať, alebo vystaviť negatívnym účinkom chemických postrekov? A nemáme náhodou aj inú, lepšiu možnosť? O tomto všetkom som sa rozprávala s Tomášom Derkom, hydrobiológom Univerzity Komenského v Bratislave.
Podcast Zelený piatoček je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.