
27:00
Podcast: Z prvej ruky
Kataster čelí následkom kybernetického útoku (10.1.2025 12:30)
10.01.2025
Kataster čelí následkom kybernetického útoku. | Hostia: Pavol Draxler (expert na kybernetickú bezpečnosť zo spoločnosti Binary Confidence) a Ján Mrva (bývalý predseda Úradu geodézie, kartografie a katastra SR). |
Aký je charakter útoku? Čo vieme o spôsobe, akým bol úrad napadnutý? O aký typ útoku ide? Ako takýto útok prebieha v praxi? Je možné sa účinne brániť, alebo sa len pripraviť na riešenie následkov (napr. zálohovaním)? Sú takéto útoky v súčasnosti časté a je to porovnateľné napr. so zahraničím? Kto môže stáť za takýmto útokom a do akej miery je možné páchateľov vypátrať a stíhať?
Aký je rozsah a následky útoku? Aké rôzne dáta spravuje ÚGKK a sú adekvátne zabezpečené? Akými spôsobmi sa výpadok prejavil v praxi a kto ním bol poškodený? Ako dlho môže trvať a obnovenie systémov? Mohli dáta zo systémov uniknúť a byť zneužité aj iným spôsobom?
Ide o zlyhanie súčasného vedenia úradu, alebo je to historicky zdedený problém? Má štát iné zložky, ktoré majú brániť takýmto hrozbám? Je možné v takomto prípade vyvodiť zodpovednosť? Ide o ojedinelý problém ÚGKK alebo sa situácia môže zopakovať aj v inej inštitúcii? Je zabezpečenie dát nevyhnutnou slabinou digitalizácie štátnej správy?
| Moderuje: Marta Jančkárová;
| Diskusiu Z prvej ruky pripravuje Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
Podcast Z prvej ruky je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.
Autor: STVR
Kategórie: Spravodajstvo a publicistika