55:13
Podcast: Vedecký podcast SAV
#46: Marta Herucová • V oblasti umenia 19. storočia sme zasľúbená zem
04.11.2022
Odprevádzanie človeka na druhý svet bolo v 19. storočí celospoločenskou udalosťou a náhrobok sa stal záležitosťou spoločenskej prestíže. V tomto období preto vzniklo množstvo pozoruhodných diel, ktoré dali pozostalí vyrábať u renomovaných umelcov. Niektoré z nich môžeme ešte stále obdivovať na cintorínoch, no viaceré už medzičasom zanikli alebo boli zničené. Našťastie ich stihla zdokumentovať a zaznamenať naša hostka, kunsthistorička, odborníčka na sepulkrálne umenie a umenie 19. storočia Marta Herucová z Ústavu dejín umenia Centra vied o umení SAV, v. v. i.
V podcaste nám priblížila éru budovania pompéznych náhrobkov, vysvetlila prečo je náročné zachovať tieto diela aj pre budúce generácie a poradí, ktoré slovenské, ale aj európske cintoríny stoja za návštevu za účelom obdivovania týchto unikátnych diel.
A to nie je všetko. Umenovedný výskum doktorky Herucovej má charakter detektívnej práce. Ako sama priznala, hľadá zabudnuté diela z obdobia romantizmu a snaží sa dešifrovať ich príbehy.
Jeden taký prekvapil aj ju samu. Podarilo sa jej totiž potvrdiť pravosť busty zo zbierok SNM – Spišského múzea v Levoči, ktorú vytvoril svetoznámy renesančný sochár Donatello. Ako sa to celé podarilo sa dozviete v našom podcaste.
Prajeme príjemné počúvanie! :)
Podcast Vedecký podcast SAV je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.
Autor: akademiavied
Kategórie: Veda