Jelšava - Zaježová (21.9.2021 22:00)
50:23

Jelšava - Zaježová (21.9.2021 22:00)

21.09.2021
Jelšava, hosť Viera Kozárová, koordinátorka pamiatkovej obnovy kaštieľa Prvá písomná zmienka o Jelšave pochádza z buly kráľa Bela IV. z roku 1243, ktorou kráľ daroval časť Muránskej doliny po hrad Jelšavu a celé Štítnické panstvo Filipovi a Dietrichovi Bubekovcom za zásluhy v bojoch s Mongolmi. V 14. storočí došlo k príchodu nemeckých kolonistov, baníkov, ktorí začali ťažiť železnú rudu. V druhej polovici 14. storočia sa Jelšava stala mestom a druhým najdôležitejším obchodným centrom a dodávateľom železa v Uhorsku. Takmer každý šiesty obyvateľ okresu bol v roku 2015 odkázaný na dávky v hmotnej núdzi. Krízu sme ani nespozorovali, pretože ju máme roky. Toho času slová primátora. Osobné vlaky zastavili v máji 2011. Hovorí sa, že kým boli vojaci, tak sa ešte ako-tak dalo. Tí sovietski prišli sami v šesťdesiatom ôsmom a vytrvali 23 rokov. Zaježová, hosť Zuzana Labašová, psychologička Tvoria samotu ľudia, alebo príroda? Dá sa postaviť na lazoch platónska akadémia? Prečo sú podnety prichádzajúce z iných zdrojov, ako ľudská myslenie dôležité? Vyrastala na maltskom ostrove Gozo, kde bol jej otec ako lekár ešte za socializmu. Študovala v Bratislave a v New Yorku. Žila v San Franciscu. A potom prišla do Zaježovej. Ako to tu vyzeralo, keď prišla ? Lazy, kopanice a samoty vždy predstavovali miesta, kde sa ľudia dokážu postarať sami o seba. Ona tu učí globálne vzdelávanie. Ako to ide dokopy?

Podcast Večera s Havranom je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: RTVS
Kategórie: Spoločnosť
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.