Gelnica - Chmeľová (12.10.2021 22:00)
56:14

Gelnica - Chmeľová (12.10.2021 22:00)

12.10.2021
Gelnica, hosť spisovateľ Milo Janáč Spisovateľ, kultúrny agitátor, Gelničan Milo Janáč bojuje na viacerých frontoch, za záchranu kúpeľov, za literárnosť života, za právo na opustenie sa. Čo znamená byť spisovateľom gelnickej krčmy v gelnickej krčme? V Milových prózach nemilo vystupuje Gelnica ako hlavné mesto dekadencie. No Gelnica predtým zažila svoje obdobie slávy. Nemecké banícke mestečko, nazývané Jeruzalemom Spiša. Čo sa stane mestu, aby sa takto zmenilo? Bardejovský hosť Valerij Kupka, slovenský básnik, prekladateľ a rusista. Natočené na jeho bývaní v Chmeľovej. Narodil sa na Ukrajine, prednáša ruskú literatúru prekladá z ruštiny, píše po rusky. Aký je vzťah najväčšieho slovanského jazyka k slovenčine, v čom sa líši stredoeurópske myslenie a tvorba od ruského a čo v jeho tvorbe predstavuje severovýchod Slovenska? Čo to znamená byť bilingválny či multilingválny v slovanských jazykoch? Aké to je pohybovať sa medzi nimi? Rozmýšľa o týchto rečiach podobne ako Slováci o nárečiach? Alebo sú to svojbytné myšlienkové a výrazové svety?

Podcast Večera s Havranom je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: RTVS
Kategórie: Spoločnosť
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.