Kvačianska dolina - Poloniny (5.10.2021 22:05)
01:00:05

Kvačianska dolina - Poloniny (5.10.2021 22:05)

05.10.2021
Kvačianska dolina, Mlyny Oblazy, hosť Martin Petráš, šéf rekonštrukcie mlynov Kde končí prechádzka a kde začína túra, prečo máme v sebe potrebu opravovať staré budovy, čo pre nás znamená staré drevo a starý kameň, prečo nám záleží na pocite čerpať energiu z prírody a aké miesto majú tradičné remeselné zručnosti tesárov a schopnosť udržiavať starý mlyn v prevádzke? Pôvodne boli v Kvačianskej doline tri mlyny. Dokonca sa spomína aj štvrtý mlyn, hlbšie v doline, pod Roháčom, ktorý však v 19. storočí zobrala voda. Mlyny postupne chradli, až sa stali skoro úplnými zrúcaninami. Od roku 1980 však pamiatkari začali tieto skvosty vidieckej architektúry zachraňovať a dnes sú úž úplne zrekonštruované, dokonca prednedávnom bol uvedený do prevádzky horný mlyn. Poloniny, hosť Robert Karovič, filmár, turistický sprievodca Posledné slovenské pralesy v hraničnom pásme nie iba krajín, ale aj času a čistoty oblohy. Čo nás láka na divočine, čím sme v čistej prírode a čo znamená pre ľudí ponor do hlbokého života? V mnohých ohľadoch sú Poloniny výnimočne, kvôli starobylosti lesa, pomerne nízkej a neinvazívnej ťažbe, vzácnym zvieratám. Ako to udržať tak, aby sa z Novej Sedlice nestala Demänovská dolina?

Podcast Večera s Havranom je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: RTVS
Kategórie: Spoločnosť
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.