Vedci možno narazili na neznámu fyziku
12:12
Podcast: Tech_FM

Vedci možno narazili na neznámu fyziku

26.03.2021

Štandardný model je dobrý. Užitočne vysvetľuje vesmír okolo nás – my ale zároveň vieme, že je nedostatočný. A nedokáže vysvetliť viaceré fyzikálne fenomény.

Jeden z detektorov Veľkého hadrónového urýchľovača však teraz hlási zvláštnu anomáliu. Mohla by ukazovať stopy novej fyziky, fyziky práve za týmto štandardným modelom.

S touto exotickou fyzikou súvisí aj nový objav astronómov. Slnká v hviezdokope Hyády sa pohybujú inak, ako by sa pohybovať mali. Zrejme sa tak neďaleko našej slnečnej sústavy (na galaktické pomery) nachádza zhluk tmavej hmoty.

Viac sa dozviete v podcaste TECH_FM.

Podcast Tech_FM je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: SME.sk
Kategórie: Veda, Technológie a IT
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.