Žena z pohľadu genetiky a epigenetiky
01:15:53
Podcast: TALKSLOW

Žena z pohľadu genetiky a epigenetiky

05.03.2020

RNDr. Zdena Bartošová, CSc. je erudovaná genetička známa svojou vysokou profesionalitou nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, kde pracovala na vedecko-výskumných inštitúciach v USA, Holandsku a Švajčiarsku. 

Bola vedúcou slovenského tímu v multieurópskom projekte, za výsledky ktorého bola v roku 2002 ocenená v akcii „Vedec roka SR“. Na Ústave experimentálnej onkológie Slovenskej akadémie vied bola členkou tímu, ktorý skúmal genetické a epigenetické zmeny u pacientov s hereditárnym nepolypóznym karcinómom kolorekta v projekte „Využitie genomiky nádorových ochorení pre zdravšiu populáciu ľudí“. Od roku 2009 pôsobila na Onkologickom ústave sv. Alžbety na Oddelení lekárskej genetiky. 

Medzi lekármi je známa ako odvážna inovátorka a priekopníčka diagnostiky dedičných predispozícií k nádorovým ochoreniam. V roku 2016 založila privátne poradenstvo RNDr. Zdena Bartošová, CSc. - genIN, v ktorom realizuje informatívne analýzy a interpretácie genetických dát z komerčných genetických testov určených priamo zákazníkom za účelom optimalizácie výživy, pohybu, celkovej životosprávy a tiež podpory prevencie chronických ochorení, najmä Alzheimerovej choroby. Jej víziou je ukázať ľuďom na Slovensku benefity genetického sebazpoznávania.

V rozhovore sa pozrieme na ženu z pohľadu genetiky a epigenetiky. Vysvetlíme si základné pojmy a nahliadneme do oblastí ženskej krásy, mladosti ale aj povahových vlastností, či celkového životného štýlu.

V rozhovore sa okrem iného dozviete:

* Rozdiel medzi genetikou a epigenetikou.

* Prečo kniha Dr. Bruce H. Liptona zachádza do fantasmagorií?

* Ako homosexualita súvisí s genetikou?

* Je homosexualita dedičná?

* Za moju hmotnosť môže genetika!

* Fajčenie verzus pleť.

Podcast TALKSLOW je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Kategórie: Móda
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.