Prečo mapy nie sú objektívne a koľkokrát sa Grónsko zmestí do Afriky
Mapu považujeme za dôveryhodné médium, ktoré ukazuje svet taký, aký je. Skutočnosť je však odlišná. Na Mercatorovej mape, ktorú bežne používame, je pevnina na severe nafúknutá a oveľa väčšia než v realite. Aj preto sa neraz stáva, že Grónsko je zobrazované oveľa väčšie ako v skutočnosti. Afrika je zas na mape menšia.
A zamýšľali ste sa nad tým, čo sa stane, keď taký glóbus obrátime hore nohami? Kto rozhodol, čo je sever a čo juh? Prečo je to dôležité? To, ako hľadíme na mapy a glóbusy, do veľkej miery ovplyvňuje naše vnímanie sveta. Zjednodušene, človek podvedome berie všetko, čo je väčšie a vyššie postavené, ako lepšie a dôveryhodnejšie. Ako vnímame Austráliu, Lichtenštajnsko a prečo hádžeme africké krajiny do jedného vreca? Aj na to odpovie podcast Svet medzi riadkami, v ktorom sme sa o mapách rozprávali so zakladateľom iniciatívy Svet medzi riadkami Peťom Ivaničom.
Podcast Svet medzi riadkami podcast je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.