Neférové ceny bývania: Aj absolventi vysokých škôl mieria do chudoby
Ak by sa absolventka vysokej školy chcela zamestnať povedzme ako opatrovateľka v niektorom z veľkých slovenských miest a nemá väčšie úspory či podporu rodiny, hrozí jej, že mieri priamo do chudoby. Nemá z čoho zaplatiť si samostatné bývanie. Nedostupné bývanie je globálny problém a týka sa už aj strednej triedy. Čo by sa zmenilo, ak by sa narodila v štáte, kde bývanie znamená vec verejnú a neobchoduje sa s ním?
Podľa dát OECD až 90 percent našincov vlastní byt. Súkromný prenájom chápeme ako niečo prechodné, obecných bytov je ako šafranu a vnímame ich ako prenájom pre tých najchudobnejších. Aj štát dlho chápal ako konečné správne riešenie, že byt vlastníme. „Politici nám dlhodobo vo svojich strategických dokumentoch odkazovali, že starosť o bývanie je vecou osobnej zodpovednosti jednotlivca a štát nekladie prekážky. Ale v oblasti bývania skutočne nestačí neklásť prekážky,“ hovorí v podcaste sociologička Zuzana Kusá.
Výsledkom je kríza bývania, astronomické ceny bytov, prenájmov a chýbajúce obecné byty. A chýbajú aj ľudia v profesiách, ktoré sú pre kvalitný život v meste kľúčové. Vyspelejšie krajiny Európskej únie však jasne ukazujú, že sa to dá aj inak. V susednej Viedni býva 75 percent obyvateľov v prenájme a rakúska metropola sa dlhodobo umiestňuje na prvých priečkach v kvalite života. „Mesto chápe dostupnosť bývania ako službu svojim obyvateľom,“ vysvetľuje Kusá.
Podcast Svet medzi riadkami podcast je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.