Martin M. Šimečka - O behu v súlade tela a mysle
01:25:42

Martin M. Šimečka - O behu v súlade tela a mysle

08.02.2021
Martin M. Šimečka je slovenský prozaik a publicista. Pred rokom 1989 vďaka skutočnosti, že bol synom filozofa a disidenta Milana Šimečku, nemohol vyštudovať a venovať sa profesne záujmom, ktorým by chcel. No aj napriek tomu a možno i práve preto sa neoddeliteľnou súčasťou jeho života stal šport. Ako píše vo svojej poslednej knihe Telesná výchova, počas komunistického režimu námahu a šport chápal ako prípravu tela na pobyt vo väzení, ktorým sa mu vyšetrovatelia radi vyhrážali . Začínal ako plavec, a neskôr sa jeho vášnou stal beh na stredné trate, kde i dosahoval zaujímavé výsledky. Dostal sa ako bežec a člen juniorského výberu i do banskobystrickej Dukly, no odtiaľto ho pre zlý kádrový profil presunuli na východ Slovenska. Samozrejme, v jeho láske ku behu a športu to nehralo rolu. No de facto to bol koniec jeho "profesionálnej" bežeckej kariéry, čo v konečnom dôsledku dnes hodnotí Martin M. Šimečka pozitívne. S Martinom M. Šimečkom sme prediskutovali v krásnom rozhovore mnohé témy. Od jeho mladosti, prvých bežeckých krokov, vojenčinu. Dostali sme sa k Dominikovi Tatarkovi, ktorý ho podľa vlastných slov zasvetil do intelektuálneho vnímania prírody. Dozviete sa, kde rád beháva dodnes, hoci leto už dnes trávi väčšinou v maringotke na Muránskej planine. Tento rozhovor je o behu, a predsa je iný ako tie doterajšie. Pojednáva v mnohých aspektoch o behu inak, v rovine vzťahu ku prírode, v rovine balancu tela a mysle, ktorý je pre pána Šimečku azda ten najdôležitejší. Nesúlad tela a mysle nesie so sebou nedostatočný výkon, prehlbovanie únavy až zranenie. Preto je extrémne dôležité, nerobiť veci nasilu a dopriať telu i mysli odpočinok ak sú unavené, aby spolu harmonizovali. Ak vás zaujíma vzťah Martina M. Šimečku k športu hlbšie, doporučujeme i jeho spomínanú poslednú knihu Telesná výchova. Je hlbokým zamyslením a prináša autorove pocity a myšlienky o športe a behu v inej rovine, ako sme bežne zvyknutí z klasickej literatúry pre bežcov.

Podcast Štartovacia čiara je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.