Infektológ Sabaka: Koronavírus má jednu zákernú stránku. Aktuálne ho na Slovensku najviac šíria títo ľudia
01:05:14

Infektológ Sabaka: Koronavírus má jednu zákernú stránku. Aktuálne ho na Slovensku najviac šíria títo ľudia

29.09.2020

Doktor Peter Sabaka učí infektológiu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského. Prezradí ti, ako prebieha ochorenie Covid-19 a aký je jeho rozdiel od chrípky. Je to najme v úmrtnosti. Kto sú v súčasnosti najväčší roznášači koronavírusu a prečo nám až tak nerastie počet úmrtí? Väčšina pacientov nemá žiadne príznaky a ochorením prejde veľmi ľahko. Infekčným sa človek stane približne 2 dni pred tým, ako sa vôbec prejavia symptómy. Môže ísť o bolesť hlavy, svalov či kĺbov sprevádzané kašlom. Kritickí pacienti môžu skončiť až s opuchom pľúc a môžu zomrieť na ich zlihanie. Úmrtnosť ľudí vo veku nad 80 rokov je na hranici 7 až 10 %.  Čo je podľa doktora Sabaku najdôležitejšie v boji s týmto infekčným ochorením? Aká je šanca, že sa nakazíte od niekoho, kto má na tvári rúško a sedí s vami v jednej miestnosti?  

Tento podcast bol nahrávaný na konci augusta. Od vtedy situácia na Slovensku výrazne eskalovala.

Podcast Startitup podcasty je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.