[Podcast s Romčom] Slovák Peter Hámor vyliezol na všetky 8-tisícovky sveta. Doteraz sa to podarilo len hŕstke ľudí
46:25

[Podcast s Romčom] Slovák Peter Hámor vyliezol na všetky 8-tisícovky sveta. Doteraz sa to podarilo len hŕstke ľudí

18.06.2021

Ako jediný Slovák sa môže pýšiť tým, že je držiteľom Koruny Himalájí. Reč je o rodákovi z Popradu Petrovi Hámorovi, ktorého meno sa spája s tými najväčšími horolezeckými expedíciami. To, že horolezectvo nie je jednoduché, hovorí Peter v rozhovore.  „Všetky hory sú nebezpečné,  je potrebné dávať si pozor. Treba rátať s tým, že padajú lavíny a nejaké kamene. Za chyby musíme platiť a čím viac ich urobíme, tým viac musíme platiť,“ hovorí. Na Mount Everest vystúpil Peter Hámor už v roku 1998 a bol súčasťou prvého slovenského výstupu na vrcholy Annapurna a Broad Peak, ktoré presahujú hranicu 8 000 metrov nad morom. „V horách sa snažíme robiť všetko tak, aby sme boli prijatí,“ začína Peter Hámor. Tvrdí, že ak sa niekto rozhodne ísť na nejakú 8-tisícovku, musí byť na výstup naladený. „Kto je ochotný vydržať viac, viac dosiahne. Niekto je schopný ukončiť výstup pre úplnú banalitu. Je jedno, že sa pripravoval rok.“ Príprava horolezcov je náročná a líši sa od prípravy ostatných športovcov. Spôsobené to je tým, že horolezci neladia svoju formu na konkrétny dátum. „Výkony podávame počas celého roka, takže v ustálenej rovine výkonnosti sa musíme držať stále,“ konštatuje Peter. Hneď však dodáva, že krátko pred expedíciou sa pripravujú o niečo viac. To všetko a kopec zaujímavých informácii z prostredia najvyšších hôr ti prináša Podcast s Romčom.

Podcast Startitup podcasty je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.