[Diskusný Klub] Baláž: Boris Kollár má blízko k lesníkom a developerom. Je proti ochrane národných parkov
31:44

[Diskusný Klub] Baláž: Boris Kollár má blízko k lesníkom a developerom. Je proti ochrane národných parkov

29.04.2021

Hosťom rozhovoru je podpredseda strany Spolu a ochranár Erik Baláž. Hovorili sme o kontroverznej výstavbe v stredisku Jasná. Ako hovorí Baláž, jeden hotel problém nie je. Horšie je, ak je výstavba nekontrolovaná a v Demänovskej doline to vyzerá ako na sídlisku. Akú výhodu má pri výstavbe developer a aké právomoci má v tomto smere štát? Erik Baláž kritizuje súčasnú vládu za to, že verbálne je na tom dobre, ale výsledné skutky sa zatiaľ nedostavili. Ide najmä o zonáciu národných parkov a efektívnejšiu ochranu prírody. Kto rozhoduje o výstavbe hotelov v národnom parku? Kompetencia národného parku je slabá a aj napriek pripomienkovaniu nie je schopný ovplyvniť výstavbu. Erik Baláž hovorí, že to, že národné parky na Slovensku nefungujú, je účelové. Ľudí, ktorí z toho profitujú, je podľa Baláža viac. Ako vie štát v tomto smere zakročiť a ako zabrániť zlyhávaniu úradov? Podpredseda strany Spolu hovorí, že pri výstavbe sa pri posudzovaní neberú do úvahy existujúce stavby a samotná výmera nového hotela sama nevytvára dôvod na zastavenie stavby či úpravu projektu. Zabúda sa však na strategický rozvoj väčšieho územia, koľko turistov znesie okolitá príroda a všetky súvisiace prvky spojené s výstavbou a následným užívaním. Nemalo by to vyzerať ako v meste na sídlisku. Ako bude Národný park Nízke Tatry vyzerať? Táto téma sa týka všetkých národných parkov na Slovensku. Ich ochrana je zatiaľ relatívne neefektívna. V súčasnosti by zabralo približne 2 roky, aby si národné parky vytvorili usmernenie, ktorá bude širšie okolnosti spojené s výstavbou konkretizovať. Následne bude ešte potrebné, aby si dodržiavanie pravidiel vedel vynútiť. Ako sa z tejto komplikovanej situácie dostať a čo by malo Slovensko spraviť, aby chránené územia a národné parky, ale aj okolitá príroda ostali zachované a nestali sa skalpom ekonomických zámerov developerov? To všetko a oveľa viac ti prináša Startitup Diskusný Klub.

Podcast Startitup podcasty je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.