Vedátor Samuel: Nezdieľaj informáciu, na ktorej pravosť by si nestavil 500€
42:14

Vedátor Samuel: Nezdieľaj informáciu, na ktorej pravosť by si nestavil 500€

12.02.2021

Hosťom rozhovoru je vedec Samuel Kováčik, ktorý založil projekt Vedátor, cez ktorý popularizuje vedu. Rozoberali sme mimoriadne horúcu tému, 5G. Nová technológia sa dnes stretáva s odporom časti verejnosti, Samuel však jednoducho vysvetľuje, ćo 5G sieť vlastne je, ako funguje a ako veľmi sa podobá napríklad na obyčajné svetlo. 5G sieť je podľa Samuela obrovským skokom do budúcnosti. Nejde ani zďaleka len o násobne rýchlejšie internet, no predovšetkým o schopnosť vysielačov obsluhovať násobne viac zariadení. Navzájom tak môžu byť prepojené stovky strojov – čo môže byť základom nielen pre smart cities, ale napríklad autonómne vozidlá, ktoré spolu doteraz nemohli dostatočne rýchlo a spoľahlivo komunikovať. Vyššia rýchlosť a takmer neexistujúca odozva medzi servermi môže navyše otvoriť nekonečné možnosti vo svete telemedicíny a telechirurgie – teda operácií na diaľku. Špičkový svetový lekár tak napríklad vôbec nebude musieť byť v slovenskej nemocnici, pacienta môže bezpečne zoperovať aj z druhej strany zemegule. Prečo sa v dnešnej dobe mladí ľudia búria proti novým technológiám? Ukazuje sa, že sa to v histórii deje pravidelne, podobnými ťažkosťami si prišli napríklad lokomotívy či napríklad hromozvody, nad ktorými dnes už ani nerozmýšľame. 5G je ten istý prípad – nová technológia časť ľudí nelogicky desí, no eventuálne sa ukáže, že sa naozaj niet čoho báť. Na sociálnych sieťach sa dnes bohato objavujú hoaxy a dezinformácie, čo výrazne prispelo nárastu nepravdivých a falošných informácií. Vedátor má pre teba 2 tipy, ako si informácie preveriť. Vnímaj informácie na internete tak, že polovici neveríš. Vždy si over zdroje a autora textu a Samuel prízvukuje, že občas majú rôzne zdroje dokonca rovnakého autora. Ak sa chystáš niečo zdieľať s rodinou a kamarátmi, mal by si to robiť iba s informáciami na ktorých pravdivosť si ochotný staviť aj 500 €. Ako sa dá proti dezinformáciám bojovať? To všetko a oveľa viac sa dozvieš v Startitup Diskusnom Klube so Šimonom Žďárským.

Sponzorom podcastu je Telekom

Podcast Startitup Diskusný Klub je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.