Dubovcová: Nie je podstatné, či sa Rómom z Moldavy ospravedlní Kaliňák, ale štát
30:20
Podcast: Rozhovory ZKH

Dubovcová: Nie je podstatné, či sa Rómom z Moldavy ospravedlní Kaliňák, ale štát

17.06.2021

"Vláda by sa mala ospravedlniť a mala by sa ospravedlniť aj ostatným Rómom, ktorí žijú vo vylúčenom prostredí, pretože podľa vyjadrení z roku 2013 polícia robila takéto zásahy pravidelne, dokonca to považovala za akúsi užitočnú prax. Oni si to pochvaľovali, že im to zvyšuje autoritu, že je to preventívne, a že aj väčšinové obyvateľstvo to kvituje. 

Takýmto spôsobom si polícia nesmie zvyšovať autoritu. A keďže sa náhodou pri tejto akcii v Moldave nad Bodvou ukázalo ako tam polícia zasahovala, tak si myslím, že by sa vláda mala ospravedlniť a mala by nariadiť ministrovi vnútra, aby sa úplne zmenil postup polície voči príslušníkom rómskej menšiny," hovorí bývalá ombudsmanka Jana Dubovcová o ôsmom výročí razie v Moldave nad Bodvou a neúspešnom pokuse ministerky Kolíkovej, aby sa Slovensko ospravedlnilo zbitým Rómom. 

"Ja si myslím, že nezáleží na tom, či sa Robert Kaliňák ospravedlní. To nebola jeho osobná záležitosť, ale štátu a vlády ako vládne. Zodpovedný subjekt je tu Slovenská republika. 

Aj v Štrasburgu prehrala spor Slovenská republika. Je to na pleciach vlády, ktorá reprezentuje Slovenskú republiku. Bez ohľadu na to, za ktorého ministra sa to stalo, tak súčasná vláda preberá zodpovednosť za to, aby sa ospravedlnenie realizovalo. To, keď tu sedel minister Mikulec a hovoril, že to bolo za minulého ministra, to nikoho nevyviňuje. My sme za to zodpovední, čiže aktuálna vláda," hovorí Dubovcová, ktorá bola pre raziu v Moldave v ostrom spore s vtedajším ministrom Kaliňákom.

Čo vypovedá razia v Moldave nad Bodvou o Slovensku? A prečo pri prípade zbitých Rómov nerozhodol spravodlivo ani jeden súd? Sú sudcovia, policajti a prokurátori rasisti? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s bývalou Verejnou ochrankyňou práv Janou Dubovcovou. 

 – 

Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk

– 

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty 

– 

Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast 

– 

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme 

– 

Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH. 

Podcast Rozhovory ZKH je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.