Kollár z Cyklokoalície: Cyklisti volia chodníky, lebo na ceste sa boja
16:16
Podcast: Rozhovory ZKH

Kollár z Cyklokoalície: Cyklisti volia chodníky, lebo na ceste sa boja

05.07.2021

"Ani v Starom meste, kde je 30tka, sa nedodržiava. My sme robili merania, kde nám v 30tke vyšla mediánová rýchlosť 46 kilometrov za hodinu. To je jednoducho šialené a aj o tom hovorí naša petícia, že ani v centrách miest nedodržiavame rýchlosť. Keby sa tam tou 30tkou naozaj jazdilo, tak aj cyklisti by volili namiesto chodníkov cestu," hovorí Dan Kollár z Cyklokoalície o petícii, aby autá museli obiehať cyklistov aspoň s jeden a pol metrovým odstupom.

"Úroveň dát je veľmi zlá, už vôbec sa nedá hovoriť o tom, že by to bolo voľne prístupné odbornej verejnosti alebo vedcom, ktorí s tým chcú pracovať. Tým pádom sa nám veľmi ťažko navrhujú nejaké opatrenia na mieru.

Akonáhle by sme vedeli, že je tu problém napríklad so svetlami cyklistov, tak potom je na mieste, aby štát urobil na mieru osvetovú kampaň a zameral sa na tento problém, a poďme ho takto vyriešiť. Ale iba strieľať do vetra, že nemôžeme mať jeden a pol metrový odstup, lebo tento nemal svetlo, to jednoducho nedáva zmysel," dodáva Kollár.

Prečo jazdia cyklisti po chodníkoch a ohrozujú chodcov? A stačí len bezpečnejšie obiehanie áut? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Danom Kollárom z Cyklokoalície.

– 

Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk

– 

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty 

– 

Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast 

– 

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme 

– 

Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH. 

 

Podcast Rozhovory ZKH je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.