Epidemiológ Pavelka: Navrhol som povinné očkovanie, mal som dva klince v pneumatikách
30:13
Podcast: Rozhovory ZKH

Epidemiológ Pavelka: Navrhol som povinné očkovanie, mal som dva klince v pneumatikách

30.06.2021

"Je to jediná cesta von. Bez očkovania cesta von nie je. To je ako keby sme teraz povedali, že ideme zakázať očkovanie na detskú obrnu, lebo je to represia. Do roka by nám tu ochrnuli deti, lebo je to represia," hovorí Martin Pavelka z Inštitútu zdravotných analýz o očkovaní pred nástupom tretej vlny delta variantu Covidu-19. 

"Povinné očkovanie je téma, ktorú som hodil do éteru a čakám reakcie. Zatiaľ boli veľmi negatívne. Nikto sa mi ešte nevyhrážal na ujme na zdraví, ale dvakrát som tento týždeň dostal klinec do pneumatiky. Dvakrát po sebe to je štatisticky nepravdepodobné, že by to bola náhoda, ale nechcem nikoho osočovať," dodáva Pavelka, ktorý otvorene hovorí, že by bol za to, aby bolo očkovanie povinné. 

"Nechcem predbiehať. Momentálne sa pracuje na update covid automatu. Nechcem skákať niekoľko krokov dopredu, ešte to nie je schválené, ale chceme tam dať nový element, ktorý by práve zvažoval zaočkovanosť ľudí v okrese, ktorí sú 50 +. Ak je napríklad Bratislava zaočkovaná výborne v tej kategórii 50 +, tak prečo by mala byť v čiernej, aj keď na to spĺňa matematické kritériá, ak neprodukuje hospitalizácie. Tento element tam chceme zapracovať, aby Bratislava mala nejaké benefity, aby inšpirovala ostatné okresy," povedal Martin Pavelka o tom, či bude tretia vlna vyzerať inak v najviac zaočkovanej Bratislave a inak v najmenej zaočkovanej Čadci. 

Ako bojovať proti delta variantu? Ako funguje vakcína na Deltu? A v čom sa vieme poučiť z Británie? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s epidemiológom Martinom Pavelkom z Inštitútu zdravotných analýz. 

– 

Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk

– 

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty 

– 

Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast 

– 

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme 

– 

Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH. 

 

Podcast Rozhovory ZKH je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.