Viceguvernér Ódor: Naši politici nemajú okuliare do diaľky, sú krátkozrakí
20:20
Podcast: Rozhovory ZKH

Viceguvernér Ódor: Naši politici nemajú okuliare do diaľky, sú krátkozrakí

01.07.2021

"Na svete je návrh ústavného zákona o dôchodkoch, pred tým boli dlhé rokovania na expertnej úrovni, len, bohužiaľ, sa nepremietli do znenia zákona. A práve druhý pilier je slabou stránkou toho návrhu zákona. Ja to vnímam tak, že zatiaľ politické nezhody bránia tomu, aby vláda efektívnejšie presadzovala reformy a času už nie je veľa. Vieme, že to, čo neurobíte v prvej polovici volebného obdobia, už len ťažko urobíte pred voľbami a navyše, čím ďalej tým menej je istá aj ústavná väčšina. Ale ešte by som nebol úplný skeptik, mali by sme sa snažiť sa rozprávať s opozíciou a koalíciou. Naozaj nemá význam prevádzkovať dôchodkový systém, ktorý necháva v lufte viac peňazí ako je plán obnovy," hovorí viceguvernér NBS Ľudovít Ódor o našom dôchodkovom systéme, ktorý urýchlene potrebuje reformu druhého piliera. 

"Veľa lídrov nemá okuliare do diaľky. Sme dosť krátkozrakí. Pred voľbami vidíme len horizont niekoľkých týždňov, kedy budú voľby. Práve aj v tomto období sme výrazne pokrivili prvý pilier, keď sme urobili také deformy piliera, že v súčasnosti patríme medzi najmenej udržateľné krajiny s pohľadu dôchodkového systému v celej Európe. A pritom predtým sme patrili medzi tých lepších žiakov," dodáva Ódor. 

Ako zmeniť druhý pilier? Mali by bežní ľudia rozhodovať o investovaní dôchodkov, keď sa do toho nerozumejú? A majú politici vôbec schopnosť robiť reformy, ktoré presahujú štvorročné volebné obdobie? Budú dnešní mladí vôbec dostávať dôchodky? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s viceguvernérom NBS Ľudovítom Ódorom. 

– 

Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk

– 

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty 

– 

Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast 

– 

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme 

– 

Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH. 

 

Podcast Rozhovory ZKH je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.