Trianon po 100 rokoch s historikom Ivanom Mrvom

13.05.2021

Aké bolo obdobie od prijatia Wilsonovho memoranda ministrom zahraničia Andraszsim Prečo Károlyho koncept Podunajskej federácie zlyhal. Prečo padla jeho vláda ? Prečo sa Žitný ostrov stal súčasťou ČSR ? Koľko menšín ostalo po rozpade Uhorska v Maďarsku a naopak koľko Maďarov, bolo v nástupníckych krajinách. Na základe akých argumentov sa vytýčila demarkačná línia ? Za akých okolností sa nastolil červený teror Bélu Kúna Obsadenie Budapešti rumunskými vojskami Za akých okolností sa nastolil Biely teror Miklóša Horthyho ? Boj o plebiscity - boj o Šopron a Neziderské jazero.  Aké boli okolnosti dvoch pokusov bývalého cisára Karola Habsurského o inštaláciu na maďarský trón - Prečo ho Horthy nepodporil ?  Za akých okolností vznikla Malá dohoda ? Čo bolo jej cieľom ?  Aké nástroje revizionizmu používala Maďarská zahraničná politika v medzivojnovom období ?  Čo bola Rothemeriáda ? Prečo vplyvné britské kruhy podporovali veľko maďarský šovinizmus a revizionizmus ? Čo predchádzalo prvej a druhej Viedenskej arbitráži ? Prečo bolo Taliansko spojencom Maďarska.  Sú aj dnes badateľné resentimenty Maďarskej revizionistickej politiky v súčasnej maďarskej politike.

Podcast Roman Michelko / Veci Verejné je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.
OK