Voľby v USA s doc. JUDr. Branislavom Fábrym, PhD.

13.05.2021

Ako dopadli prezidentské voľby v USA?  Aký je volebný systém v USA? Prečo umožňuje stať sa prezidentom aj kandidátovi, ktorý získa menej hlasov? Aké  boli hlavné témy volieb? Ako môžu justícia či súdy, predovšetkým ten Najvyšší súd, zasiahnuť do výsledku volieb? O výsledku volieb v USA rozhodujú takzvané swing (premenlivé) štáty. Ako a prečo sa menili výsledky na Floride, v Severnej Karolíne či v Ohiu?  Ako je to s korešpondenčným hlasovaním? Ako je zabezpečená objektivita hlasovania a prečo ho – ju Donald Trump spochybňuje? Aké sú scenáre ďalšieho vývoja? Získa Joe Biden Michigan,  Nevadu  a Wisconsin?  Prečo Joe Biden prekvapivo zvíťazil v Arizone? Prečo je Pennsylvánia taká kľúčová a môže v konečnom dôsledku rozhodnúť o celkovom výsledku volieb? Je možné, že ak jedna strana  neprijme verdikt prípadného súdu, že to  vyvolá až občiansku vojnu?  Je možné, aby neprijatie verdiktu prípadného súdu vyvolalo až občiansku vojnu? Aké sú precedensy z histórie? Je možné, že žiaden z kandidátov nezíska dostatočný počet voliteľov? Čo nastane potom? Aké sú lehoty, aby mohli volitelia zvoliť nového prezidenta? Čo to mohlo spochybniť?

Podcast Roman Michelko / Veci Verejné je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.
OK