Krása je… S Alexandrou Kusou a Michalom Hercegom na tému, o ktorej sa na verejnosti hanbíme hovoriť
52:14
Podcast: Proti noci

Krása je… S Alexandrou Kusou a Michalom Hercegom na tému, o ktorej sa na verejnosti hanbíme hovoriť

18.06.2021

Predstavte si, že nič nevidíte. Celý život. Aký význam by v takom prípade malo pre vás slovo krása? Aj o tom som sa rozprával s jedným z hosťov môjho najnovšieho podcastu, ktorý má túto situáciu zažitú osobne. No krása je fascinujúca kategória aj pre tých z nás, ktorí máme to šťastie zažívať ju vo vizuálnej podobe. Pretože čiara medzi krásnym a tým, čo už takto pomenovať nedokážeme, je veľmi tenká, nejasná a pohyblivá. 

Viem to podľa seba. Pred desiatimi rokmi som sa ocitol v Štrasburgu. Predtým som navštívil viacero gotických chrámov, aj modernejších katedrál. Ale až v tej štrasburskej som od tej nádhery stratil reč. Dodnes neviem, prečo. Mohol som sa na to opýtať šéfky Slovenskej národnej galérie Alexandry Kusej, ktorá je druhou hostkou tejto epizódy. A síce sme sa rozprávali aj architektúre, no iba o tej novšej, ktorú na Slovensku radi búrame. 

Téma, ktorej sa tento diel podcastu Proti noci venuje, je iná, ako predošlé. Verím však, že vás zaujme, vyruší a občas aj dojme.  

Ak sa vám môj podcast páči a chceli by ste ho podporiť, urobte tak ešte dnes tu: 

https://www.patreon.com/user?u=42838550

Prajem vám príjemné počúvanie.  

Pavel Sibyla

.

V úvode spomínam staršiu esej spisovateľky Zusky Kepplovej, ktorú si môžete prečítať tu: https://mono.sk/co-ma-ivana-christova-naucila-krase/ 

.

V druhej časti podcastu zaznie viackrát slovo Istropolis. Pre mladšie ročníky poslucháčov, ktoré už Dom odborov nevideli zvnútra, môže byť zaujímavé pozrieť si o ňom a jeho tvorcoch vydarený dokument:

https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/16250/241724 

.

Ako to vyzerá, keď sa krásna stavba spätá s nechutným režimom nebúra, ale zachraňuje, možno zažiť na videoprehliadke rekonštrukciou Slovenskej národnej galérie:

https://www.youtube.com/watch?v=tChE3Mru44U 

 

 

Podcast Proti noci je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.