21:56
Podcast: Pravidelná dávka
305. Euthyfrón: Bol skôr Boh alebo morálka?
14.02.2024
Ako slávne povedal britský matematik a filozof Alfred North Whitehead, "najbezpečnejšia všeobecná charakteristika európskej filozofickej tradície je taká, že pozostáva z radu poznámok pod čiarou k Platónovi". Ja sám rád hovoriem, že Platónove dialógy sú bibliou kritického myslenie a že skutočné kritické myslenie je filozofické myslenie postavené na Sokratovej metóde dopytovania. ----more----
Dnes preto pokračujeme s ďalším Platónovom dialógom s názvom Euthyfrón, kde hľadanie definície zbožnosti privedie Sokrata k formulácii známej Euthyfrovej dilemy: Je niečo dobré preto, lebo do chcú bohovia, aleto to bohovia chcú preto, lebo je to dobré? Inými slovami, je morálka ultimátne ukotvená v božskej autorite alebo je naopak možné mať sekulárnu morálku bez božej existencie? Viac o tejto dileme, a či nie je náhodou falošná, sa zamyslíme o chvíľu.
Súvisiace dávky:
PD#283: Platónov dialóg Štát, http://bit.ly/davka283
PD#230: Platónov dialóg Gorgias, http://bit.ly/davka230
PD#125: Platónov dialóg Kritón, http://bit.ly/davka125
Použitá alebo odporúčaná literatúra:
Plato, Euthyphro (The Internet Classics Archive, online anglická verzia)
Woodruff,"Plato’s Shorter Ethical Works" (SEP, 2023)
Bonevac, "Plato, Euthyphro: Reverence and Justice" (YouTube, od 7:42)
Chappell, "Euthyphro's "Dilemma", Socrates' Daimonion and Plato's God" (European Journal for Philosophy of Religion, 2010)
Sadler, "Plato, Euthyphro | The Euthyphro Dilemma | Philosophy Core Concepts" (YouTube)
***
Baví ťa s nami rozmýšľať? Podpor našu tvorbu priamo na SK1283605207004206791985 alebo cez Patreon (https://bit.ly/PDtreon), kde Ťa odmeníme aj my.
Podcast Pravidelná dávka je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.
Autor: pravidelnadavka.sk
Kategórie: Filozofia, Spoločnosť