O rastlinách a ľuďoch
Keď sa povie rastliny v umení, už dávno to neznamená len maľby kytíc či krajiniek. Za posledných približne 20 rokov pozorujeme na umeleckej scéne výrazný obrat smerom k prírode, najmä k ekológii, ktorý je reakciou na environmentálnu krízu.
Mnohé umelkyne a umelci vnímajú rastliny nielen ako námet či materiál pre svoje diela, ale skôr ako ekologických aj umeleckých aktérov, priam partnerov. Vznikajú interdisciplinárne projekty v spolupráci s inými odvetviami ako biológia či ekológia, hľadajú sa realistické aj utopické riešenia krízy alebo, naopak, dystopické vízie sveta po katastrofe (a „návody“, ako ju prežiť). Bio-umenie, posthumanizmus, semenné banky, čarodejníctvo či queer príroda – to sú len niektoré z pojmov, ktoré sa viažu k danej téme.
O rozmanitých podobách vzťahu medzi súčasným umením a rastlinami sa Alexandra Tamásová rozpráva s queer umelkyňou, vysokoškolskou pedagogičkou a aktivistkou Barborou Lungovou (Kyjov, Brno) a umelcom, vysokoškolským pedagógom a aktivistom Otom Hudecom (Košice).
Viac o Barbore Lungovej: http://barboralungova.net
Viac o Otovi Hudecovi: https://fishisflying.blogspot.com
Užitočné linky, o ktorých bola reč v podcaste: theharrisonstudio.net, loisweinberger.net, https://trhaly-i-jsme-spolu.cz
Partnerom podcastu je spoločnosť KIA, pre ktorú je umenie inšpiráciou. Za spoluprácu pri nahrávaní ďakujeme Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.
Podcast Podcast SNG je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.