Počúvam ťa - Čo by ste si zbalili do kufra, ak by ste utekali za bezpečnejším životom?
V poslednom roku sa nás priamo dotkla vojna na Ukrajine, odídenci a odídenkyne sa stali súčasťou našej spoločnosti. V minulosti však utekali aj ľudia z našej krajiny. Mnohí z nich získali postavenie utečenca alebo utečenky a odznovu začali svoj nový život. Poďme sa rozprávať s tými, ktorí sa narodili v Československu a majú za sebou utečeneckú skúsenosť. Pripojte sa na diskusiu a zistite, čo predchádzalo rozhodnutiu mnohých Slovákov a Sloveniek odísť.
Naše pozvanie prijala pani Irena Brežná, slovensko-švajčiarska spisovateľka, reportérka a publicistka, ktorá s rodičmi opustila Slovensko v roku 1968 po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy. Diskusiu moderuje Mirka Molnár Ľachká.
Podujatie je podporené Holandským veľvyslanectvom na Slovensku v rámci projektu Ligy za ľudské práva „Students to refugess and ex Refugees to Students“.
❗️ PRAVIDLÁ❗️
.................................................................................................................................
📍 Zdvorilý jazyk je podmienkou.
📍 Počúvaj a pokúšaj sa pochopiť pozíciu druhého.
📍 Pracuj s tichom.
📍 Sleduj reč tela, neverbálne signály.
📍 Pozor na sugestívne otázky.
📍 Ak nerozumieš, klaď doplňujúce otázky.
📍 Princíp dobrovoľnosti: každý má nárok nechať otázku nezodpovedanú a stiahnuť sa z diskusie.
📍 Príjmy rozmanitosť ľudí aj názorov.
📍 Ukáž rešpekt a sústredenie na spolurečníkov.
📍 Nie je problém ukončiť diskusiu aj s odlišnými názormi.
📍 Vylúč násilie aj verbálne (krik, zvyšovanie hlasu).
📍 Nehanbi sa ospravedlniť sa.
📍 Neubližuj sebe a ani druhým.
Projekt “Počúvam Ťa” je podporený z programu ACF-Slovakia, ktorý je financovaný z finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou. Vydanie príručky rešpektujúcej diskusie bolo podporené Férovou nadáciou O2 v rámci výzvy “Nájdime znovu spoločnú reč”.
Podcast Počúvam Ťa je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.