Rozhovor ║ Šimon Chovan ║ Téma: Špekulatívny dizajn ako progresívna alternatívna perspektíva k väčšine mainstreamovej dizajnérsk
23:40

Rozhovor ║ Šimon Chovan ║ Téma: Špekulatívny dizajn ako progresívna alternatívna perspektíva k väčšine mainstreamovej dizajnérsk

15.05.2020

Špekulatívne metódy, či špekulatívny dizajn zatiaľ na Slovensku nemožno radiť medzi etablované postupy, hoci individuálne dizajnérske príklady nájdeme bez pochyby aj v našich končinách. Jedným z nich je aj Šimon Chovan, ktorý sa špekulatívnym dizajnom zaoberá výskumne, čo sa pretavuje aj do jeho dizajnérskej a umeleckej tvorby. Spolu so Šimonom hovoríme o tom, čo vlastne špekulatívny dizajn je, čo ho odlišuje od štandardnej dizajnérskej produkcie, či majú špekulatívne metódy potenciál reagovať na súčasné krízy vo svete a o mnohom inom.

Šimon mi poslal dva výborné texty, ktoré sú východiskom pre našu diskusiu. Jeden je od teoretika Benjamina Brattona a druhý od dvojice dizajnérov — Anthony Dunne a Fiona Raby, dá sa povedať, zakladateľov špekulatívneho prístupu v dizajne.

Viac na: https://bit.ly/2yV73Wh

Podcast Paralelný Ateliér je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.