Aký bol šport pred Nežnou revolúciou. Spomína slovenská gymnastka storočia
49:29

Aký bol šport pred Nežnou revolúciou. Spomína slovenská gymnastka storočia

21.11.2019
V druhej polovici 60. rokov minulého storočia patrila k najlepším gymnastkám na svete. Marika Némethová-Krajčírová získala po boku legendárnej Viery Čáslavskej striebornú medailu v tímovej súťaži na olympiáde v Tokiu 1964, rovnako tak v Mexiku 1968. V metropole Japonska štartovala ako 16-ročná najmladšia z celej výpravy a jediná Slovenka v družstve. Na svetovom šampionáte 1966 v Dortmunde sa podieľala na historickom víťazstve družstva ČSSR nad dovtedy suverénnym družstvom ZSSR, víťaziacim všade nepretržite od OH 1952. Zrejme v životnej forme však bola o rok neskôr na európskom šampionáte v Amsterdame. Jej fenomenálna tímová kolegyňa Čáslavská si tam vybojovala všetkých päť zlatých, ale blysla sa aj Krajčírová – vo viacboji i na bradlách získala bronz, v preskoku a v prostných bola štvrtá, na kladine piata! Roky pracovala ako trénerka mládeže, neskôr takmer dve desaťročia pôsobila v Taliansku. Redaktor Stanislav Benčat v ďalšom pokračovaní Olympijského podcastu vyspovedal slovenskú gymnastku storočia, s ktorou sa rozprával nielen o športe, ale aj politických udalostiach minulosti. O čom všetkom Marika Némethová-Krajčírová rozprávala? Ako prežívala revolučný november 1989? Ako vnímala šport v Česko-Slovensku počas komunizmu? Stretla sa počas kariéry s dopingom? Ako si spomína na legendárnu kolegyňu Věru Čáslavskú? Kde vidí najväčšie problémy gymnastiky na Slovensku? Ako sa teší na blížiacu sa olympiádu v Tokiu a ako vníma elitné gymnastky dneška?

Podcast Olympijský podcast je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Kategórie: Šport
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.