Príbeh žien, ktoré sa postavili proti nacizmu
34:09
Podcast: Odkrývanie

Príbeh žien, ktoré sa postavili proti nacizmu

04.11.2020

Dnes sa spolu pozrieme na tému odboja a príbehy, ktoré vám predstavíme, budú dokonca dva. Jedna bola mladá lekárka, druhá neohrozená dôstojníčka. Jedna sa zapojila do domáceho odboja, druhá do toho zahraničného.

Obe mali židovský pôvod a pravdepodobne sa spolu nikdy nestretli. Ale spájalo ich toho viac. Spoločné mali najmä presvedčenie, že nemôžu len tak čakať na svoj osud, ale musia sa mu vzoprieť, a preto sa aj ony samy zapojili do odboja a boja za slobodu. A obe spoznali aj tú najhoršiu stránku ľudáckeho režimu a toho, ako sa vedel porátať so svojimi politickými odporcami.

Aké boli príbehy a osudy krehkých žien, ktoré sa rozhodli postaviť proti nacistickej a ľudáckej totalite? Aj to si povieme v našom dnešnom podcaste, v ktorom si predstavíme dve ženy - sú to Hela Volanská a Chaviva Reiková.

V našom dnešnom podcaste, kde si tentokrát predstavíme dva príbehy, budú vystupovať aj dvaja hostia - už tradične je to riaditeľ Dokumentačného strediska holokaustu historik Ján Hlavinka a tiež historik Martin Posch, ktorý pôsobí rovnako v Dokumentačnom stredisku holokaustu aj na Historickom ústave Slovenskej akadémie vied.

Špeciálny podcast Odkrývanie vám SME prináša spolu s Dokumentačným strediskom holokaustu.

Podcast moderuje Soňa Gyarfašová, ktorá pôsobí v RTVS a mapuje osudy pamätníkov dvoch totalít. Odkrývanie si budete môcť vypočuť každé dva týždne, vždy v stredu.

Podcast Odkrývanie je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: SME.sk
Kategórie: História
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.