Riadil arizácie na Slovensku, jeho pravú tvár sme spoznali až teraz
29:30
Podcast: Odkrývanie

Riadil arizácie na Slovensku, jeho pravú tvár sme spoznali až teraz

07.10.2020

Aj po 75 rokoch zostávajú neznáme mená mnohých zo strojcov holokaustu na Slovensku alebo mená ľudí, ktorí stáli pri vytvorení podmienok, nevyhnutne vedúcich k tejto tragédii.

V dnešnej tretej časti nášho podcastu Odkrývanie sa pozrieme na príbeh človeka z druhej strany barikády. Bol to nenápadný úradník s veľkým vplyvom, ktorý počas druhej svetovej vojny ako sivá eminencia režíroval v Slovenskom štáte arizácie, teda štátom riadené okrádanie židovského obyvateľstva.

Nikdy za to neniesol zodpovednosť. A pred 75 rokmi zmizol s časťou peňazí, ktoré ukradli deportovaným ľuďom, takmer bez stopy.

Hoci sa dostal aj na zoznam hľadaných zločincov, jeho pravú tvár sme spoznali až nedávno.

Kto bol teda v skutočnosti pravý režisér arizácie na Slovensku Augustín Morávek? O tom bude hovoriť Soňa Gyarfašová, ktorá roky v RTVS mapuje konkrétne osudy pamätníkov 20. storočia, s riaditeľom Dokumentačného strediska holokaustu a historikom Historického ústavu SAV Jánom Hlavinkom, ktorý objavil skutočnú tvár Augustína Morávka.

Podcast Odkrývanie je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: SME.sk
Kategórie: História
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.