Je digitálne umenie budúcnosť?
Umenie skúma náš svet, je zdrojom krásna ako aj obrazu pálčivých spoločenských tém. Častokrát mu nemusíme rozmieť, no núti nás zamyslieť sa nad našimi životmi či rôznymi problémami.
Príkladom je napríklad Olafur Eliasson, ktorý vytvoril inštaláciu Ice Watch. Tá pozostávala z Grónskeho ľadovca, ktorý následne rozštvrtil a umiestnil pred rôzne inštitúcie. Cieľom bolo poukázať na topenie ľadovcov zapríčinené globálnym otepľovaním.
I keď je digitálne umenie virálne, stále má negatívny dopad na životné prostredie. Prepojenie NFT s kryptomenami a ich ťažbou spôsobuje masívnu spotrebu energie a produkciu emisií. 🌿
Čo je to NFT,ako funguje a aj aká je jeho enviromentálna stopa. 🤔 Ťažba kryptomien priťahuje čoraz viac kritiky pre svoj vplyv na životné prostredie. Podľa údajov z CBECI táto praktika predstavuje 0,6% celkovej svetovej spotreby energie a ročne spotrebuje viac elektriny než celé Nórsko.
V rozhovore o súčasnom umení a jeho budúcnosti sme sa rozprávali s licitátorkou spoločnosti SOGANinou Gažovič, ktorá sa špecializuje na súčasné umenie a Matejom Drličkom, bývalým riaditeľom SND a zakladateľom najväčšieho festivalu klasickej hudby na Slovensku Viva Musica!
Tento diel vznikol vďaka podpore Tatra banka #premodruplanetu
Podcast Nová doba udržateľná je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.