#06 Nenásilná komunikácia funguje a jej princípy sú jednoduché /Peter Kukliš
01:14:35

#06 Nenásilná komunikácia funguje a jej princípy sú jednoduché /Peter Kukliš

28.12.2020

Táto epizóda je o komunikácii vo vzťahoch a nenásilnej komunikácii. Dozviete sa, čo je vlastne technika nenásilnej kmunikácie, kedy a ako ju používať a na čo je dobrá. Budete počuť jednoduché a praktické tipy, ako lepšie komunikovať a predísť tým mnohým zbytočným konfliktom. Budete sa pýtať sami seba – prečo ste o tomto nevedeli skôr, pretože nejde o nič neprirodzené a ťažké a pritom efekt tejto techniky je viditeľný HNEĎ.

 

Gabriel Kosmály ml. sa rozpráva s Helenkou Klepáčovou, lektorkou detských zručností. Spolu sme zavolali Petrovi Kuklišovi, ktorý viedol marketingový tím IT firmy v Indickom meste Pune, Takmer deväť rokov  žil a pracoval v anglickom Cambridge. Tam objavil aj Nenásilnú komunikáciu, Focusing a Jogu smiechu. 

Šesť rokov pracoval vo Windhorse:evolution, obchodnej „fair- trade“ spoločnosti, ktorá aplikuje princípy budhizmu v pracovnom prostredí. 

Pracoval ako konzultant - lektor, mediátor a kouč – vo firemnom kontexte, pre lekárov britského zdravotníctva. V roku 2012 sa vrátil domov na Slovensko, učí a koučuje aj v Británii, v Čechách a Poľsku. 

Je prvý certifikovaný tréner Nenásilnej komunikácie na Slovensku a v Čechách a zároveň jediný certifikovaný tréner Focusingu. 

 

Zaoberali sme sa týmito otázkami:

  • Ako si pomôcť, keď sme v momente komunikácie často vo vypätí emócií a ťažko si spomenieme na nejake špeciálne “metódy” na prevenciu konfliktu?
  • Patria princípy NK len do bežného života, alebo sa dajú uplatnovať aj v krízových situáciách?
  • Čo keď vo vzťahu jeden partner poctivo používa pravidlá nenásilnej komunikácie a druhý to sabotuje, jedna radosť, alebo je manipulatívny a hrubý/sťahuje úroveň do suterénu?
  • Kedy skutočne viem, že naša komunikácia alebo vzťah už fakt nemá význam, alebo šancu prežiť?
  • Nie je nenásilná komunikácia len  snaha o predídenie konfliktu, ktorý je, v skutočnosti niekedy nevyhnutný?
  • v akých prípadoch techniky NK nefungujú?
  • Ako byt autentický v pouzivani techniky? aka je tvoja skúsenosť, cesta k autenticite v komunikácii, v živote?
  • Človek akoby mal v sebe zakódovanú túžbu po absolútnom prijatí, bezpodmienečnej láske a naplnení svojho potenciáliu. Keď ale tieto túžby projektujeme na svojich partnerov / blízkych, oni trpia, lebo nedokážu pre nás byť dokonalými. Ako naložiť s touto dynamikou?
  • Ako môžem zistiť, či sám nekomunikujem násilne?

 

Peter pracuje v Maxman Consultants:

https://tinyurl.com/y9qkmyph

 

viac o Petrovi tu:

https://tinyurl.com/y9hhulz8

 

Kurzy nenásilnej komunikácie na Záježovej:

https://tinyurl.com/yc2rbtcr

Podcast Na Každom Záleží je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.