#20 Aká bude post-Covidová cirkev? / Marián Kaňuch
53:50

#20 Aká bude post-Covidová cirkev? / Marián Kaňuch

28.05.2021

S evanjelickým farárom zo Žiliny, Mariánom Kaňuhcom sa rozprávame o tom, ako asi bude vyzerať cirkev v dobe po covide. Aké príležitosti, výzvy alebo špecifiká ju budú definovať. Aký vplyv bude mať toto obdobie zmien na cirkevný život, ale predovšetkým aj na misiu a jej charakter. Aké kvality by mal “post-covidový” duchovný mať, ak chce svoje poslanie napĺňať úspešne.

 

  • Čo si myslíš, že bude definovať Postcovidovú cirkev? Čím bude iná, ako tá pred Covidová? Budeme mať iné potreby / návyky / nároky? (najmä zo spoločenského hľadiska a možno ešte špecifickejšie v cirkevnej subkultúre veriacich)
  • Prihliadnuc na spomenuté, aké z toho vyplývajú výzvy, príležitosti alebo hrozby? Kľudne si trošku “zašpekulujme” (stále už hlavne v rámci cikrvi, veriacich a spoločnosti, v ktorej sa cirkev snaží pôsobiť)
  • Predpokladám, že online prenosy, alebo aspoň záznamy jednotlivých kázaní a bohoslužieb (duchovného obsahu) tu už zostanú. To so sebou prináša fenomén, že si každý môže “vybrať” tú svoju spiritualitu, ktorá mu vyhovuje a ktorej rozumie - to je pochopiteľné. No pre reálne cirkevné zbory a duchovných to znamená výzvu - ako udržať tú “svoju” komunitu pokope a pri živote (aj spoločnom)
  • druhá výzva - najmä pre duchovných - ako vnímaš to ,že tvoje kázanie / myšlienky sú zrazu postavené do rovnocennej konkurencie so všetkými ostatnými obdarovanými a tiež múdrymi teológmi a duchovnými?
  • Na čo by sa kresťania celkovo mali sústrediť / čo by mali robiť - v postCovidovej cirkvi - ako nástroj alebo systém, akým môžu dobre reagovať na duchovný dopyt svojho okolia?
  • A čo by zase radšej nemali robiť, alebo čo by mali robiť menej?

 

Vaše nápady,otázky a pripomienky nám môžete posielať na e-mail:  gabriel@jpk.sk

Budeme vám veľmi vďační, ak nás podporíte. Môžete tak urobiť na www.jpk.sk/ chcem podporiť

 

Podcast Na Každom Záleží je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.